Spis treści
Do spisu wszystkich nowości z cyklu “Czy wiesz że …”
W Syrenie Sport …
opracowanej pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku przez biuro konstrukcyjne FSO był silnik, w którym cylindry, tłoki i głowice pochodziły z silnika S03. Czyli silnika motocykla Junak produkowanego w SFM.

Był to silnik o symbolu S-16 – dwucylindrowy bokser chłodzony powietrzem. Oczywiście jedna z głowic musiała być wykonana jako odbicie lustrzane aby układ wydechowy jak i ssący znajdowały się z tych samych stron.
Silnik z pojemności 700ccm rozwijał moc ok. 35KM co pozwalało rozpędzić samochód do prędkości 110km/h. Konstruktorami silnika byli inżynierowie Władysław Skoczyński i Andrzej Zatoń. Nadwozie zaprojektował Cezary Nawrot a głównym konstruktorem był inż. Stanisław Łukaszewicz. Syrena Sport była studium pojazdu z nadwoziem z tworzywa sztucznego. Syrenę Sport oficjalnie zaprezentowano 01.05.1960 roku. Wyprodukowano tylko jeden egzemplarz tego pojazdu. Syrena Sport w raz z innymi prototypami znajdującymi się w OBR FSO została komisyjnie zniszczona ok. 1975 roku. W niedawnym czasie powstało kilka mniej lub bardziej zbliżonych do oryginału replik tego samochodu.
Szczecińska Fabryka wydawała …
swoją gazetę zakładową.
Czasopismo powstało jako Jednodniówka Samorządu Robotniczego „Głos Polmo” i ukazało się po raz pierwszy w marcu 1971 roku. Z czasem stał się miesięcznikiem a następnie dwutygodnikiem i wychodziła do marca 1983 roku, a więc przez 12 lat. Marcowy numer z 1971 roku ukazał się w objętości 8 stron i formacie „Kuriera Szczecińskiego”. Kosztował 50 groszy.
Numer z 1974 roku znajduje się w zbiorze naszej literatury – czasopism
Uwaga: w artykule „Z historii zakładu” z 1974.01.16-31 jest błąd. Pan Zenon Wiatr był w Gwinei a nie w Ghanie. Potwierdził to sam Pan Zenon w rozmowie w dniu 2022.07.30. Potwierdzają to również ówczesne wycinki prasowe (najprawdopodobniej Głos Szczeciński):
Książka „Junak, Smyk szczecińskie motolegendy” .…
autorstwa Jacka Ogrodniczka doczekała się II wydania. Rozróżnić oba wydania można po okładce – z lewej I wydanie a ta z prawej to II wydanie.
Nowa edycja nie jest identyczna z poprzednią, urosła o 28 stron za sprawą nowych historii i zdjęć w większości dotychczas nie publikowanych. Do najciekawszych uzupełnień zaliczyć należy:
– historię wjazdu na Kasprowy w 1954 roku
– parę słów o Junakach pojemności 500 cm3
– zdjęcia przedprototypów WFM
– zdjęcia z albumów Zenona Wiatra (zawodnika KM Junak)