Do spisu wszystkich nowości z cyklu “Czy wiesz że …”


W Syrenie Sport …

opracowanej pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku przez biuro konstrukcyjne FSO był silnik, w którym cylindry, tłoki i głowice pochodziły z silnika S03. Czyli silnika motocykla Junak produkowanego w SFM.

Syrena Sport – widok ogólny


Był to silnik o symbolu S-16 – dwucylindrowy bokser chłodzony powietrzem. Oczywiście jedna z głowic musiała być wykonana jako odbicie lustrzane aby układ wydechowy jak i ssący znajdowały się z tych samych stron.

Silnik S-16 zamontowany w ramie Syreny Sport – widok z przodu

Silnik S-16 zamontowany w ramie Syreny Sport – widok z boku

 

Silnik z pojemności 700ccm rozwijał moc ok. 35KM co pozwalało rozpędzić samochód do prędkości 110km/h. Konstruktorami silnika byli inżynierowie Władysław Skoczyński i Andrzej Zatoń. Nadwozie zaprojektował Cezary Nawrot a głównym  konstruktorem był inż. Stanisław Łukaszewicz. Syrena Sport była studium pojazdu  z nadwoziem z tworzywa sztucznego. Syrenę Sport oficjalnie zaprezentowano 01.05.1960 roku. Wyprodukowano tylko jeden egzemplarz tego pojazdu. Syrena Sport w raz z innymi prototypami znajdującymi się w OBR FSO została komisyjnie zniszczona ok. 1975 roku. W niedawnym czasie powstało kilka mniej lub bardziej zbliżonych do oryginału replik tego samochodu.

 


Szczecińska Fabryka wydawała …

swoją gazetę zakładową.

Czasopismo powstało jako Jednodniówka Samorządu Robotniczego „Głos Polmo” i ukazało się po raz pierwszy w marcu 1971 roku. Z czasem stał się miesięcznikiem a następnie dwutygodnikiem i wychodziła do marca 1983 roku, a więc przez 12 lat. Marcowy numer z 1971 roku ukazał się w objętości 8 stron i formacie „Kuriera Szczecińskiego”. Kosztował 50 groszy.
Numer z 1974 roku znajduje się w zbiorze naszej literatury – czasopism

Głos Polmo 1974.01.16-31

Uwaga: w artykule „Z historii zakładu” z 1974.01.16-31 jest błąd. Pan Zenon Wiatr był w Gwinei a nie w Ghanie. Potwierdził to sam Pan Zenon w rozmowie w dniu 2022.07.30. Potwierdzają to również ówczesne wycinki prasowe  (najprawdopodobniej Głos Szczeciński):


Książka „Junak, Smyk szczecińskie motolegendy” .…

autorstwa Jacka Ogrodniczka doczekała się II wydania. Rozróżnić oba wydania można po okładce – z lewej I wydanie a ta z prawej to II wydanie.

Nowa edycja nie jest identyczna z poprzednią, urosła o 28 stron za sprawą nowych historii i zdjęć w większości dotychczas nie publikowanych. Do najciekawszych uzupełnień zaliczyć należy:

– historię wjazdu na Kasprowy w 1954 roku

– parę słów o Junakach pojemności 500 cm3

– zdjęcia przedprototypów WFM

– zdjęcia z albumów Zenona Wiatra (zawodnika KM Junak)