Każdy posiadacz Junaka prędzej czy później zmuszony będzie do dokonania serwisu,  przeglądu lub naprawy swego motocykla. W tym dziale skupimy się właśnie na tych zagadnieniach. Zamieszczać będziemy materiały oraz nasze doświadczenia i spostrzeżenia w tym zakresie.

Wszystkie zagadnienia techniczne, które będziemy poruszać znajdziecie w bocznym pasku menu.

Na początek zróbmy przegląd dostępnej literatury.

Część pozycji jest niemal literaturą obowiązkową przed przystąpieniem do prac, inne należy traktować jako uzupełnienie.

Zachęcamy do stworzenia „biblioteczki junakowca”, trudno bowiem spamiętać wszelkie dane wymiarowe, tolerancje czy nastawy, dobrze jest mieć wówczas stosowne materiały pod ręką.

Po zgromadzeniu literatury i zapoznaniu się z nią można przystąpić do organizacji swojego warsztatu.

Do większości napraw wystarczą narzędzia uniwersalne. Nie mówimy tu tylko o standardowym – fabrycznym wyposażeniu motocykla, ale dobrze było by mieć zestaw kluczy płaskich, oczkowych i nasadowych. Ważnym jest by klucze te nie były sfatygowane zębem czasu. Klucze, które są już wyrobione dostarczą nam więcej nerwów i uszkodzeń niż wynosi koszt zakupu nowego sprzętu.

Nieodzownym będzie również posiadanie narzędzi pomiarowych. Zależnie od tego, co za część będziemy weryfikowali mogą to być od: podstawowej suwmiarki poprzez mikrometr, średnicówkę, czujnik zegarowy do pasametru.

 

Suwmiarka
Mikrometr
Czujnik zegarowy
Pasametr

Do niektórych operacje przy Junaku niezbędne będzie posiadanie oprzyrządowania specjalnego. Oprzyrządowanie to jest pokazane w „Serwisówce” motocykla. Warto sobie część z nich wykonać lub zakupić, zaoszczędzi nam to wiele czasu przy demontażach podzespołów.

Dla wygody i ergonomii pracy łatwiej będzie naprawiać motocykl w pozycji wyprostowanej. Do tego celu służą różnego typu podnośniki. Zdajemy sobie sprawę z kosztów zakupu takiego sprzętu i pewnej ekstrawagancji, ale czego się nie robi dla Junaka 😀