1. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

Muzeum zostało utworzone 1 stycznia 2006 roku. Mieści we wpisanej do rejestru zabytków zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej 18a.

Prezentowana jest w nim między innymi historia szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej oraz szczeciński przemysł motoryzacyjny.

Pośród eksponatów są motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli oraz niemal cały przekrój polskich jednośladów – skutery Osa, motorowery: Komar, Żak i Ryś, motocykle: WSK, SHL i Sokoły.

Muzeum posiada także  prototypy pojazdów SFM: Smyka i Iskrę.

Kustoszem w muzeum jest między innymi Jacek Ogrodniczak, autor książki „Junak Smyk. Szczecińskie motolegendy

A teraz najważniejsze – każdy posiadacz Junaka idąc do muzeum z dowodem rejestracyjnym może je zwiedzać za symboliczną złotówkę. Wypróbowane i sprawdzone pod koniec 2023 roku (może być również dowód elektroniczny z aplikacji mObywatel)

2. Muzeum motoryzacji – Motonostalgia w Nieborowie

Muzeum powstało w 2012 roku i jest własnością prywatną.

Mieści się niedaleko Łowicza pod adresem: Ośrodek „Stacja Nieborów”, ul. Heleny Radziwiłłowej 3, 99-416 Nieborów.

Muzeum można zwiedzać od maja do końca października w dniach weekendowych tj. sobota – niedziela godz. 10:00 – 18:00.

Zbiory to kilkaset eksponatów motoryzacyjnych, ponad setka zabytkowych samochodów i około dwustu motocykli. Kolekcje uzupełniają akcesoria warsztatowe, domowe, zabawki, plakaty itp.

W całej tej kolekcji nie zabrakło oczywiście junaków w różnym wydaniu, ale jeden zasługuje na szczególną uwagę – ten z silnikiem nr 014.

3. Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

Muzeum powstało w 1995. Właścicielami muzeum są Joanna i Zbigniew Mikiciukowie.

Adres muzeum: ul. Warszawska 21, 05-805 Otrębusy.
Można je zwiedzać od poniedziałku do piątku 8.30-16.30 oraz wszystkie soboty niedziele: 9.00 – 17.00

Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 300 zabytkowych pojazdów, jak również sporą kolekcję rekwizytów (mundury, radia, plakaty itd.)

4. Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

Muzeum założone zostało w 1998 roku i mieści się na ulicy Świętego Wawrzyńca 15 w Krakowie. Siedzibą są zabytkowe hale najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej.

Muzeum gromadzi między innymi zabytki historii techniki oraz eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej. W zbiorach ma ponad 3300 obiektów (przeważają maszyny, narzędzia, sprzęt elektryczny i elektroniczny)
Zdjęcia poniższe ze zaczerpnięto ze strony muzeum.