STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW I POSIADACZY MOTOCYKLA JUNAK SFM zostało oficjalnie zarejestrowane w dniu 01.03.2007. Myśl o powstaniu tej organizacji zrodziła się z potrzeby chwili, kiedy to na dobre zaczynają się kłopoty FABRYKA MECHANIZMÓW SAMOCHODOWYCH POLMO dawnej Szczecińskiej Fabryki Motocykli, w której produkowano Junaki (oficjalnie POLMO zgłasza upadłość 11 lutego 2011). Podczas zawirowań własnościowych i kłopotów finansowych nikt nie myślał o pamiątkach po Junaku. Dawna Izba Pamięci, plany motocykla zostają zapomniane i leżą gdzieś po kątach w garażach. Wówczas to grupa przyjaciół postanawia podjąć walkę o zachowanie tej spuścizny dla potomnych. Podejmują akcję by przy udziale Policji, przedstawicieli Archiwum Państwowego i Muzeum Narodowego w Szczecinie przejąć bezcenne zabytki, co się udaje.

Dziś możemy oglądać dokumentację motocykla w Archiwum Państwowym a eksponaty w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Po tym sukcesie, rozpoczęliśmy poszukiwania w Łodzi gdzie produkowano silniki. Nawiązaliśmy kontakt z P. Henrykiem Bilem pracownikiem Fabryki Osprzętu Samochodowego „POLMO – Łódź” SA (spadkobiercą Zakładów Sprzętu Motoryzacyjnego). Dzięki życzliwości Pana Henryka udało się połączyć dokumentację nadwozia z dokumentacją silnika (mówimy o oryginałach na kalkach) i od 2015 roku są one razem w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

Od początku powstania stowarzyszenia, kładziemy duży nacisk na spotkania z pracownikami Szczecińskiej Fabryki Motocykli oraz przedstawicielami sportu. Mamy w śród nich wielu przyjaciół, których nie sposób wymienić. Gości tych zapraszamy na nasze imprezy pod tytułem SMJ.

Poza tymi działaniami, każdy z nas poznaje Junaka na swój sposób, czy to w garażu remontując kolejny egzemplarz, czy to w literaturze lub studiując dokumentację. Wszystko to poza przyjemnością, dają nam otwartą drogę do tego by w końcu przy wolnej chwili nie patrząc na pogodę trochę wspólnie pojeździć.