Z wizytą w FOS Polmo w Łodzi i Archiwum Państwowym w Szczecinie

You are currently viewing Z wizytą w FOS Polmo w Łodzi i Archiwum Państwowym w Szczecinie

Zapewne wielu z was zastanawiać się będzie – cóż łączy te dwa miejsca?

Odpowiedź jest prosta – dokumentacja motocykla Junak i jego silnika.

Jako Stowarzyszenie podjęliśmy rozmowy z dyrekcją Polmo w Łodzi oraz Archiwum Państwowym w Szczecinie na temat możliwości upublicznienia dokumentacji silnika, która jak zapewne wiadomo trafiła do Archiwum w Szczecinie przy okazji VII SMJ


17 września 2019 spotkaliśmy się z Prezesem Zarządu Polmo, Panem Tomaszem Węglarczykiem oraz z Panem Henrykiem Bilem, na którym ustalono zasady i sposób prezentacji materiałów. Otrzymaliśmy oficjalną zgodę na zamieszczenie jej w internecie. Po oficjalnej części zostaliśmy zaproszeni do biura Pana Henryka, który jak zwykle pokazał nam kilka ciekawostek i z którym zawsze jest miło porozmawiać o historii zakładu.

Wspólne oglądanie ciekawostek o Junaku (a było co oglądać)

 

Jak zwykle przy takiej okazji pozwoliliśmy sobie na mały spacer po miejscach historycznych zakładu.

Hala w tle – miejsce produkcji i montażu S03

 

Koledzy spacerując po drogach wewnętrznych zakładu natrafiali na „fanty” zatrzymane w czasie, prócz korpusów gaźników zatopionych w asfalcie zwrócili uwagę na dość charakterystyczny element:

Czyżby szpilka do silnika S03?

 

Podsumowując, to był naprawdę fajny i owocny dzień.


Mając już zgodę Polmo, umówiliśmy się na wizytę w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Jadąc 18.10.2019 na spotkanie, każdy z nasz był mocno przejęty, i wszyscy zadawaliśmy sobie pytanie czy w ogóle ten nasz pomysł jest możliwy do realizacji?

 

Przed wejściem na spotkanie

 

Zostaliśmy przyjęci przez dyrektora, Pana dr hab. Krzysztofa Kowalczyka i Pana Andrzeja Jabłońskiego (którego zapewne znacie choćby z programu Legend PRL seria 4 odcinek 10)

Rozmowy toczyły się w bardzo miłej atmosferze o Junaku i nie tylko. Gdy przedstawiliśmy w końcu nasz pomysł o zamieszczenie dokumentacji w sieci i dokonaliśmy krótkiej prezentacji, usłyszeliśmy:

To jest bardzo dobry pomysł!

Otrzymaliśmy wsparcie i pełną zgodę na realizację naszego pomysłu od Archiwum Państwowego.


Przy okazji wizyty w Szczecinie nie omieszkaliśmy spotkać się z naszym przyjacielem inż. Zbigniewem Konieczkiem, który przy wspólnym obiedzie jak zwykle raczył nas swoimi opowieściami.

Spotkanie z inż. Zbigniewem Konieczkiem

 

Wizyty w Szczecinie zawsze przynoszą nam wiele radości, ale tym razem prócz radości dostaliśmy przysłowiowy wiatr w żagiel do dalszej pracy.

Pomimo ogromu pracy, który nas czeka, miło nam jest Was poinformować, że uruchomiliśmy dział Dokumentacja Techniczna.

Obecnie mamy przygotowany Silnik kompletny z rysunkami uzupełniającymi oraz jeden z zespołów tj Głowicę, który udostępniamy. Dalsze zespoły będą opracowywane a o ich zwolnieniu będziemy na bieżąco informować.

Mamy nadzieję, że pomoże to wam w przywracaniu Junaków do „życia” a w wielu wypadkach pozwoli uniknąć błędów przy odrestaurowywaniu motocykla, nie wspominając o tych, którzy prowadzą swoje badania historyczne nad oryginalnością.

Miłego oglądania

Ten post ma jeden komentarz

  1. Szymon Kozłowski
    Szymon Kozłowski

    Witam. Pomysł wyśmienity, w szczególności gdzie wielu z nas ma do dyspozycji słabej jakości katalogi.
    Bardzo interesujący wydaje się pomysł 3D , co da dobre wyobrażenie i podgląd na szukana cześć czy dany podzespół motocykla który zamierzamy uleczyć z niedoskonałości.
    Wspaniały pomoc dla ludzi zaczynających przygodę z Junakiem jak i dla weteranów gdzie nie jedno krotnie nie znamy fachowej nazwy szukanej części.
    Pozostaje powiedzieć – POWODZENIA.

Dodaj komentarz