Podwozie cz. 4 – lusterko i teleskopy

You are currently viewing Podwozie cz. 4 – lusterko i teleskopy

W tym odcinku zajmiemy się moimi przemyśleniami na temat mocowania lusterka oraz przednimi amortyzatorami motocykla Junak SFM.

1. Mocowanie lusterka.

Jak wiecie lusterko w motocyklu można mocować w różny sposób. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Ja nie zdecydowałem się na mocowanie lusterka w kierownicy. Mocowanie go natomiast za pomocą obejmy na kierownicy wymusza zastosowanie lusterka o długim ramieniu. W przeciwnym razie korzystanie z niego jest męczące lub nawet niebezpieczne. Ogranicza to często wybór modelu lusterka do zakupu. Moja propozycja polega na zamocowaniu lusterka/ lusterek na specjalnym wsporniku-adapterze zastępującym śrubę mocującą dźwignię sprzęgła czy hamulca.

Lusterko zamocowane na specjalnym adapterze.
Uchwyt mocowania lusterka już zainstalowany na kierownicy.

Rozwiązanie to nie jest moim pomysłem i wielu z Was zapewne widziało już coś podobnego. Ja natomiast udostępniam Wam rysunek (do ściągnięcia w tym linku) takiego adaptera, który możecie wykorzystać w całości lub zmodyfikować go wg swojego uznania.

2. „Oddychające” teleskopy

Junakowe teleskopy znane są z niskiej trwałości uszczelnienia. Trzeba przyznać, że sama konstrukcja zabudowy uszczelnienia jest dość specyficzna i z pewnością nie wpływa pozytywnie na ten węzeł. W moim motocyklu (rocznik 1962) znajduje się teleskop tzw. „starego” typu czyli jeszcze z gładką szklanką. Teleskopy te stosowano do numeru ramy 68702. Nowsze rozwiązanie jest lepsze ale też nie załatwia wszystkiego. Ja u siebie w zespole uszczelniającym w zasadzie niczego nie zrewolucjonizowałem. Zamontowałem typowy uszczelniacz Simmera, tylko z tzw. podwójną wargą a kołnierzyk górnej tulejki prowadzącej ma grubość zwiększoną do 3mm. Grubszy kołnierzyk daje pewność, że pierścień zewnętrzny simmeringu zostanie dobrze dociśnięty do tulejki (zanim skończy się gwint na ruchomej nodze teleskopu) a tym samym uszczelni część zewnętrzną zespołu. Dodatkowo na powierzchnię pomiędzy kołnierzykiem górnej tulejki prowadzącej a czołem nogi ruchomej teleskopu naniosłem warstwę silikonu aby uszczelnić i tę potencjalną nieszczelność. Teleskopy napełnione są olejem Lux 10.

Tak naprawdę moja modernizacja polega na redukcji różnicy ciśnień panujących wewnątrz teleskopu podczas jego pracy. Nowe korki teleskopów pozwalają na ciągłą wymianę atmosfery wewnątrz teleskopów z otoczeniem bez groźby utraty oleju. Dodatkowo, co może być ważne dla posiadaczy pełnych M10-ek umożliwiają one wymianę oleju w teleskopach bez konieczności demontażu kierownicy. Oczywiście ze względu na konstrukcję korków szybkość napełniania teleskopów przez dedykowany do tego otwór jest wolniejsza od tradycyjnej metody.

Korki teleskopów
Montaż korków
Napełnianie teleskopów olejem

Poniżej przedstawiam rysunek powyższych korków (do pobrania w tym linku).

CIEKAWOSTKA:

Posiadam u siebie dwa komplety teleskopów. Oba „starego” typu. Jedna para w dolnej części nóg nieruchomych (lag) posiada po dwa otwory o średnicy 2mm a druga para dolny otwór ma o średnicy 2mm a górny o średnicy 4mm.

W Biuletynie informacyjnym Nr 6 SFM, którego kopia zamieszczona jest na stronie Stowarzyszenia znajduje się informacja o zaleceniu powiększenia górnego otworu do 4mm w celu zwiększenia płynności tłumienia. Fabrycznie zmianę tę wprowadzono od numeru ramy 6700.

Otwory olejowe w dolnych częściach lag
Współcześnie wykonana szklanka teleskopów „starego” typu nie odpowiadająca oryginałowi

UWAGA:

W sprzedaży dostępne są osłony sprężyn teleskopów (szklanki) „starego” typu, które nie do końca odpowiadają oryginałowi. Co prawda gabaryty i rozmiar gwintu się zgadzają ale nie będą one współpracować z kluczem Ns-020 oraz może być wymagane zeszlifowanie szwu (spawu) wewnątrz tulei aby sprężyna mogła swobodnie pracować.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Krzysztof Król
    Krzysztof Król

    Mocowanie lusterka bardzo mi się podoba 🙂

Dodaj komentarz