Montujemy gniazdo USB w Junaku

You are currently viewing Montujemy gniazdo USB w Junaku

Długo wahałem się czy ten artykuł zamieścić. Dla jednych będzie to profanacja, dla innych zbędne gadżety a jeszcze inni dawno już to mają. Tak czy inaczej, ponieważ Junak jest coraz bardziej „długodystansowy” patrząc na podróże braci junaczej postanowiłem podzielić się z wami moimi doświadczeniami w temacie montażu gniazda USB do ładowania np. telefonu.

Obecnie „wszystko-mające” telefony są przydatnym sprzętem choćby w nawigacji podczas podróży czy w śledzeniu korków na trasie. Na dłuższą podróż jego akumulatorek może nie mieć dostatecznego zapasu energii z tego też powodu warto założyć ładowarkę zasilaną z instalacji motocykla.

Ponieważ osobiście mam oryginalną prądnicę z tym, że przewiniętą na 12 V (z minusem na masie), więc z wyborem rozwiązania nie było problemu. Gorzej jak ktoś ma instalację 6V, tu nie będzie tak prosto gdyż nie ma na rynku (przynajmniej ja nie spotkałem) stosownego gniazda na takie napięcie i układ musiał by zostać rozbudowany. Jako, że elektrykiem nie jestem, rozwiązanie do instalacji 6V odłożymy ad akta i zajmiemy się wyłącznie instalacją 12V.

 

1. Wybieramy gniazdo

Prace nad zainstalowaniem gniazda przeprowadziłem już parę lat temu, wówczas zdecydowałem się na zakup takiego:

Gniazdo M-Life WTY0588

· Dane techniczne:
· Gniazdo USB z ładowarką 5V – 1A
· Marka: M-Life
· Indeks: WTY0588
· Zasilanie: 12-24V
· Średnica obudowy gniazda: 23mm
· Średnica osłony hermetycznej wejścia przewodów: 25mm
· Średnica blokady montażowej: 30mm
· Długość całkowita: 50mm
· Długość przewodów montażowych: ok. 580mm
· Koszt 21 zł

Od tego czasu, pojawiło się wiele innych rodzajów różniących się mocą, ilością wyjść, wymiarami i dodatkowymi wskaźnikami (np. woltomierzem):

Gniazdo USB z woltomierzem

 

Wybór typu pozostawiamy czytelnikom. Jedno, na co szczególnie należy zwrócić uwagę to moc wyjściowa gniazda. Urządzenie, które chcemy podłączyć ma określony w danych technicznych pobór prądu i z tego powodu moc gniazda nie powinna być niższa niż zapotrzebowanie urządzenia.

 

2. Montujemy gniazdo

Montując gniazdo dobrze jest wybrać poręczne miejsce jak najmniej eksponowane. Mając pełną obudowę lampy z powodzeniem ukryjemy gniazdo jak na zdjęciu poniżej. Uchwyt gniazda w postaci kątownika przykręcony jest jedną ze śrub skręcających „żółwia”.

Gniazdo zamocowane pod osłona lampy

 

Pozostaje kwestia podłączenia. Samo gniazdo ma dwa wejścia, masowe „–„ i prądowe „+”.
Masę łączymy z masą motocykla (np. z ramą czy obudową lampy) zasilanie najlepiej podłączyć pod stacyjkę, by prąd płynął w momencie wciśnięcia kluczyka do stacyjki. By tak było przewód + podpinamy pod zacisk 47 stacyjki:

Widok stacyjki od spodu

 

Krótkie spostrzeżenie – po niedługim okresie użytkowania gniazdo nie wytrzymało drgań motocykla i przestało ładować. Po rozebraniu okazało się, że urwała się cewka, po jej przylutowaniu życie do niego wróciło. By zabezpieczyć się na przyszłość wypełniłem środek obudowy, zalewając płytkę odpowiednim silikonem. To rozwiązało problem i do dziś (~3 lata) sytuacja się nie powtórzyła. Tu uwaga – nie każdy silikon nadaje się do takiego zastosowania, niektóre reagują z obwodami.

 

3. Wybór etui

Niestety tu nie wskażemy jedynego najlepszego. Wszystko zależy od upodobań i preferencji użytkowania (np. kolor), wielkości telefonu, możliwości i miejsca montażu. Na co powinniście zwrócić uwagę przy wyborze to:

– wodoszczelność
– przewodzący dotyk front
– wielkość
– sposób mocowania na kierownicy
– możliwość wyprowadzenia przewodu zasilania
– osłona przeciwsłoneczna
– wytrzymałość

Osobiście wybrałem prosty uchwyt rowerowy o specyfikacji jak niżej:

· Wodoodporny uchwyt do telefonów do 5,3”
· Kolor: czarny
· Wymiary zewnętrzne: 18,3 x 10,7 x 2,8 cm
· Maksymalny wymiar telefonu: 16 x 8,2 cm
· Wymiar przezroczystego frontu: 14,6 x 6,6 cm
· Może być mocowany na kierownicy o średnicy do 2,8 cm
· Pokrowiec wyposażony w 2 wodoodporne, niezależne zamki.
· Przezroczysty front przewodzi dotyk
· Koszt 30 zł

 

 

Uchwyt zamocowany na kierownicy
Etui na telefon zamocowane na kierownicy

 

Ten model sprawuje się dobrze i nie maiłem z nim problemów. Jedno, czego mu brakuje to osłony przed słońcem – daszku. Bywają momenty, że telefon staje się nieczytelny przy padających promieniach słonecznych.

 

4. A ile to pobiera prądu ?

Tak, trzeba zrobić taki bilans by nie było, że prądnica, która w wydaniu oryginalnym ma moc 45W i  7,5A (dane dla prądnicy o napięciu 6V), nie będzie doładowywać akumulatora. Poniżej wyniki pomiaru w mojej instalacji.

Nr pomiaruCo zostało włączonePobór prądu [mA]
1stacyjka wyłączona0,0
2światło stop57,1
3stacyjka włączona (kontrolki)36,5
4światła pozycyjne169,0
5światła mijania196,4
6światła mijania + stop230,6
7światła drogowe494,9
8światła drogowe + stop561,0
9stacyjka + telefon875,5
10światła mijania + telefon1083,0
11światła drogowe + stop + telefon1280,0

 

Tu muszę dodać, że wszystkie żarówki, jakie mam zainstalowane są ledowe. Podłączany telefon był rozładowany w ca 50%. Patrząc na wyniki pomiarów i jestem usatysfakcjonowany w najgorszym przypadku nie wychodzimy poza 2A.

Pomiar 11 – włączone światła drogowe + stop + telefon

 

Moja prądnica jest przezbrojona na 12 V z minusem na masę, niestety nie wiem jaką moc można z niej „wyciągnąć” ale w myśl praw elektrycznych zakładając, że nie jest ona niższa od tej dla instalacji 6V można wyliczyć jakim maksymalnym prądem możemy ją obciążyć.

 

\mathbf{I} = \frac{\mathbf{P}}{\mathbf{U}}

P – moc [W]
U – napięcie [V]
I – natężenie [A]

Z powyższej zależności do instalacji 12V otrzymujemy prąd:


I = \frac{45 [W]}{12 [V]} = 3,75 [A]
Swoją drogą muszę kiedyś Jarka podpytać czy ma charakterystyki prądnicy po zmianie napięcia.

Dodaj komentarz