Junak w ITS

You are currently viewing Junak w ITS

Instytut Transportu Samochodowego  (ITS) powołano do życia w 1952 roku na mocy Zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 25 września 1951 roku. Instytut pracuje do dnia dzisiejszego.

Problemy badawcze, którymi zajmował się Instytut na przestrzeni minionych już ponad 70 lat ulegały stałym zmianom. Zmiany te były następstwem zapotrzebowania gospodarki narodowej i transportu samochodowego oraz postępu technicznego i organizacyjnego zarówno w gospodarce, jak i transporcie. Między innymi do zadań Instytutu było przeprowadzanie badań drogowych różnych pojazdów.

Dnia 19 marca 1960 Szczecińska Fabryka Motocykl zleciła badania kwalifikacyjne motocykla Junak M10.

Zdjęcia motocykla przekazanego do badań

Badania rozpoczęto 28 maja 1960 a zakończono 30 grudnia 1960 po przejechaniu ponad 26 tys. km.

Raport z badań opracował inż. Andrzej Cichowski. Raport jest bardzo obszernym i szczegółowym dokumentem (ponad 100 stron) przez co stanowi dla Stowarzyszenia Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM oraz wszystkich fanów Junaka nie lada gratkę.

Dzięki uprzejmości dyrekcji oraz pracownika Instytutu Transportu Samochodowego Pana Bartosza Zakrzewskiego otrzymaliśmy pełną kopię tego raportu. Bardzo dziękujemy Panie Bartoszu.
Należy nadmienić, że Pan Bartosz  jest autorem wielu publikacji oraz kilku książek poświęconych motoryzacji. Część jego dorobku zamieściliśmy na naszej stronie w dziale “literatura

Wraz z pełnym raportem otrzymaliśmy kilka fotek badanego motocykla, które prezentujemy poniżej oraz archiwizujemy w naszej nowej „galerii ITS

Ten post ma jeden komentarz

  1. Marian Kamiński
    Marian Kamiński

    Ciekaw jestem, co stało się z tym Junakiem z ITS? Czy przypadkiem nie trafił do PIMotu?🤔

Dodaj komentarz