Rozwiercanie tulejek skrzyni …

wyciąg z “Instrukcji napraw”

biegów w celu jej prawidłowego funkcjonowania oraz wyeliminowania wycieków oleju według „Instrukcji naprawy motocykla JUNAK M-10” powinien być wykonane za pomocą specjalnego rozwiertaka trzystopniowego.
Tulejki powinny być wykonane z otworem w tolerancji ujemnej, tak by po wciśnięciu w blok doprowadzić wszystkie trzy do właściwego wymiaru i współosiowości.

Wymiary rozwierconych tulejek
Rozwiertak S03-N-2424

Kompletny wał korbowy Junaka …

według dokumentacji (rys. S03.20.14Y.c) powinien być wyważany dynamicznie.


Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego Nr 1 w Łodzi …

Silnik SV

obok produkowanych silników motocyklowych S03 w latach 1959-1961 opracowało rodzinę silników czterosuwowych, dwucylindrowych w układzie widlastym chłodzonych powietrzem w następujących odmianach:
– silniki motocyklowy SMV350 i 500 cm3 o mocach 20 i 26 KM przy 6000, obr/min.
– silniki samochodowe SSV350 i 500 cm3 o mocach 20 i 26 KM przy 6000 obr/min.
– silniki przemysłowe  SPV350 i 500 cm3 o mocach 6 i 12 KM przy 3000 obr/min.
W opracowaniu tym chodziło głównie o stworzenie rodziny silników motocyklowych samochodowych i przemysłowych opartych konstrukcyjnie i produkcyjnie na wielu elementach wspólnych. Przyjęty układ dwucylindrowy w układzie V pozwalał na opracowanie konstrukcji zwartej i w różnych wariantach konstrukcyjnych zależnie od przeznaczenia.
Więcej w historii Zakładu z Łodzi.


Pełnopiastowe bębny hamulcowe …


Pełnopiastowe bębny hamulcowe wprowadzone w Junaku do seryjnej produkcji w 1959 roku przypominają kształtem te z niemieckiego motocykla Maico Taifun produkowanego w latach 1953-1958. Pisząc o kształcie mam konkretnie na myśli sposób mocowania szprych do bębna/piasty. Jest to sposób skąd inąd bardzo praktyczny i wygodny trzeba przyznać. Podobne są również dźwignie rozpieracza. Jak widać konstruktorzy SFM na bieżąco śledzili stan zachodniej techniki motocyklowej dbając w miarę możliwości aby Junak wciąż był postrzegany jako nowoczesny motocykl.


Wał w Junaku …

Nowy wał korbowy

zmienił się w grudniu 1960 r. W tym roku w ramach oszczędności Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego Nr 1 w Łodzi wprowadziły od numeru silnika 024150 uproszczona konstrukcję wału. Zmiana polegała na wprowadzeniu wprasowywanych czopów głównych oraz łożyska korbowodowego. W poprzedniej wersji te elementy były skręcane.

 


Zanim powstała SFM …

Wnętrze fabryki po wyzwoleniu 1945 r.

po II wojnie światowej początkowo zakład był filią warszawskiego Ursusa i nosił nazwę “Państwowego Zakładu Przemysłu Motoryzacyjnego”. Zakład był podległy „Zakładom Inżynieryjnym Ursus” i za datę uruchomienia przyjmuje się dzień 1.06.1946 r.