Witaj na stronie Stowarzyszenia Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM

Jesteśmy pasjonatami motocykla Junak produkowanego w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Jeśli posiadasz ciekawe informacje lub materiały na temat Junaka – skontaktuj się z nami koniecznie.
Chętnie porozmawiamy z Tobą o wszystkim co jest z Junakiem i jego historią związane. Jeśli chcesz działać w Stowarzyszeniu Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM zajrzyj na stronę z informacjami
O Nas oraz Jak zacząć.
Do zobaczenia na trasie!

Czy wiesz że ...

Gaźnik

Aktualności

Analiza stateczności ruchu motocykla Junak

    Szczęśliwym trafem stałem się ostatnio posiadaczem książki pt. „Prace B.K.P.Mot tematy wybrane 1962-1963 nr 2” wydanej właśnie przez Biuro Konstrukcyjne przemysłu Motoryzacyjnego. Jak zapewne każdy miłośnik Junaka wie, to tam właśnie opracowano konstrukcję tego motocykla.Cała książka to przybliżenie

Czytaj dalej »

Problemy z łańcuchem napędowym

Problem z łańcuchem napędowym zaczął się u mnie, tak naprawdę na samym początku przygody z Junakiem. Po paru przejażdżkach zauważyłem, że jednym z mankamentów tegoż jednośladu jest hałas dochodzący z osłony łańcucha. Zacząłem od ustawienia osłony w osi z łańcuchem

Czytaj dalej »

O Nas

Dlaczego stowarzyszenie?…

Lubię swojego Junaka… Ty swojego pewnie też..
Kiedy tylko mam wolny czas, wbijam się w skórę i odpalam mój motor. Czasem sam, czasem z kumplem, czasem z dziewczyną wyjeżdżam na szosę. Jadę sobie wolniutko, gang silnika kręci nie tylko mnie. Widzę reakcję ludzi, wiele osób ogląda się za nami (tzn. za moim Junakiem i za mną). A jak przystanę gdzieś, zaraz pojawia się kilku zainteresowanych. Stoją z boku i przyglądają się… Odważniejsi podchodzą i próbują zagadywać. Starsi dzielą się wspomnieniami, młodsi pytają ile wyciąga.

Nie da się ukryć, że Junak ciągle robi wrażenie. Tembr tego silnika jest bardzo charakterystyczny, słychać go z daleka. Kiedy go usłyszę, przyglądam się, co wyjedzie zza zakrętu. Przyznam, że ten widok nie zawsze jest przewidywalny, bo oto ukazuje się chooper, albo inna laubzega. Ale to chyba niespecjalnie mi przeszkadza. Wiem, że jeśli staniemy na tym samym parkingu, to będziemy mieli o czym pogadać. To jest moim zdaniem istota JUNAKA. Junak łączy ludzi. Nieważne jest to, że on dziś nie może ścigać się na szosie ze współczesnymi jednośladami. Mnie to na pewno nie przeszkadza. Ale myślę, że trzeba kultywować tradycje polskiej motoryzacji. Poznać konstruktorów, dokumentację, dopóki to jeszcze jest możliwe.

Pozostawmy nasze Junaki w stanie technicznym takim, na jaki zasługują zabytki techniki, starajmy się zachować je w stanie dawnej świetności. Ocalmy to co jeszcze można ocalić, jednocześnie cieszmy się z tych chwil radości które dzięki nim przeżywamy, nie tylko na trasie, ale także spotykając na drodze ludzi , którzy myślą podobnie.

Dlatego właśnie założyliśmy  STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW  I POSIADACZY MOTOCYKLA JUNAK SFM.

Zbych „Zibimec” Mielewski

Jak zacząć

Jesteś miłośnikiem Junaka? Posiadasz ten motocykl? Chcesz działać z nami?
Tutaj dowiesz się jak do nas dołączyć…

Jak wstąpić do stowarzyszenia? To bardzo proste!
Powiedzmy sobie otwarcie – bycie w stowarzyszeniu, to nie jest „bycie członkiem” stowarzyszenia. To coś więcej Drogi Kolego.

Tworząc stowarzyszenie określiliśmy cele, które chcemy w ramach działalności stowarzyszenia realizować. Owe cele i sposób ich realizacji opisaliśmy w REGULAMINIE Stowarzyszenia Miłośników i Posiadaczy Motocykla JUNAK SFM

Czyli pierwszą czynnością jaką powinieneś wykonać, to zapoznać się z Regulaminem stowarzyszenia.

Jeśli już Regulamin przeczytałeś i zgadzasz się ze wszystkim co tam jest napisane – powiadom nas o tym wypełniając DEKLARACJĘ. Deklaracja jest prosta i nie powinieneś mieć problemów z jej wypełnieniem. Wydrukuj ją sobie, a potem wypełnij czytelnie. Nie zapomnij o własnoręcznym podpisie, bo to bardzo ważne!

Deklarację możesz wysłać pocztą na adres stowarzyszenia lub mailem na adres junak@junak.org

Dane kontaktowe znajdziesz na tej STRONIE

I to już wszystko. O dalszych sprawach stowarzyszeniowych będziesz na bieżąco informowany.